Metalex Meeting 2016

 

METALEX MEETING     

 

VÁŽENÍ  PŘÍZNIVCI MOTORISMU !

Dovolujeme si Vás pozvat na sraz automobilů a motocyklů vyrobených v podniku Metalex. Podnětem nám je několik významných výročí, která připadají na letošní rok. Velký den pro značku Metalex (MTX) totiž nastane v sobotu 14. května 2016, kdy tvůrci a jezdci značky oslaví několik úctyhodných výročí. Především v ten den uběhne 45 roků od soboty 14. května 1971, památné předáním první série deseti kusů závodních automobilů formule Škoda, typu MTX 1–01, na letišti u Hořovic. Tím tehdy naplno odstartovalo úspěšné mnohaleté působení výrobků podniku Metalex zejména v automobilovém sportu téměř celé Evropy, účastmi v okruhových a vrchařských závodech vozů formulových, sportovních i cestovních. Řadu kvalitních výsledků získaly i vozy upravené pro rallye, z provozoven Metalexu v Praze, Mečeříži a Mělníku.

 

Druhé výročí spočívá v letošním naplnění požehnaného věku 90 let Ing. Václava Pauera, CSc., nejen šéfkonstruktéra většiny závodních automobilů Metalexu, ale i autora a držitele řady patentů v oblasti podvozkových skupin rozličných dopravních prostředků, včetně vozidel kolejových, autobusů a trolejbusů, jakož i dlouholetého pedagoga Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni.

 

Třetí výročí se týká dalšího muže v Plzně, bez něhož by zmíněné formule Škoda a tím ani ostatní automobily se značkou MTX patrně nikdy nevznikly. Našel totiž potřebné prostory pro jejich výrobu, a do nich i další tři spolunadšence, kteří tam s ním vyrobili první dva prototypy. Jedná se o Ing. Karla Kleinmonda, velice schopného designéra, aerodynamika a v jedné osobě i fyzického tvůrce tvarů karosérií většiny závodních automobilů MTX, následně pak i vedoucího plzeňské provozovny Metalexu. Tento zároveň celoživotní letecký RC–modelář se letos dožívá 80 let!

 

Stejný věk 80 let by letos dovršil i dlouholetý spolupracovník podniku Metalex Václav Král, skvělý kamarád a aktivní jezdec Automotoklubu MTX Praha, nejprve v autokrosu, později ve formuli Škoda, formuli Easter a posléze ve „spideru“ vlastní konstrukce. Především ale proslul coby jedinečný kreslíř všech automobilů MTX, stejně jako nejrůznějších motorových strojů benzínem vonících od 19. století po současnost, s nimiž veřejnost seznamoval cestou mnoha žurnálových seriálů, obdařen až encyklopedickými znalostmi! Pro Metalex také navrhnul tvary karosérií automobilů Škoda Buggy, MTX Tatra V8 a Škoda Favorit Roadster.

 

Řadu letošních jubilujících dovršením věku 75 let uzavírá Jiří Stloukal, nejprve silniční motocyklový jezdec, posléze konstruktér všech silničních závodních motocyklů MTX a zároveň vedoucí příbramské provozovny Metalexu. V počátcích z ní vypouštěl jenom jednoduché vzduchem chlazené jednoválce s motory ČZ třídy do 125 cm3, avšak po deseti letech už z této neuvěřitelně prosté dílny o čtyřech řemeslnících vyjížděly vlastní konstrukce jednoválců chlazených vodou, které v objemové třídě do 250 cm3 občas dokázaly překonat i japonské dvouválce!

 

Proto k těmto všem výročím organizujeme sraz majitelů automobilů a motocyklů vyrobených pod značkou MTX, nazvaný Metalex Meeting, za účasti řady známých osobností motoristického sportu při dvou autogramiádách. Slovem účastníky provede bývalý redaktor pořadu Automotorevue Československé televize, PhDr. Vladimír Dolejš.

Záštitu nad konáním tak významného setkání již převzal starosta města Hořovice, příznivec sportu a doufejme i budoucí senátor Dr. Ing. Jiří Peřina, který nezištně poskytl i kulturní sál v budově historické radnice v Hořovicích, pro uspořádání krátkodobé výstavy „Závodní stroje MTX a Hořovice – 45 let“, jejíž vernisáž proběhne v sobotu 14. května odpoledne a potrvá do úterý 17. května.

 

V případě dobrých povětrnostních podmínek bude možno všechna tato dění na letišti zhlédnout i z připoutaného horkovzdušného balónu. Doprovodný program patrně jen v sobotu ještě obohatí historický letoun Aero L–200 Morava, osobně předvedený bývalým automobilovým jezdcem a nynějším spolumajitelem firmy MTX Ing. Petrem Boldem, který s ním v posádce s Richardem Santusem roku 2008 dosáhl Severního pólu! Firma MTX je také hlavním partnerem celého setkání.

 

Ve smyslu podpory rozvoje sportování mládeže se v neděli od 10:00 hodin uskuteční také „Velká cena Tlustice“, čili obce, do jejíhož katastru letiště náleží. Jedná se o závod dětí na koloběžkách, po skupinách jednotlivých školních ročníků, ale před nimi mohou jet svůj závod na zkrácené trati i předškolní děti na odrážedlech, čili vozítkách bez pedálů. A pokud někdo koloběžku nevlastní, může využít jednu z deseti, které bezplatně poskytne přítomná firma Koloběžíme, s. r. o., Praha. Samozřejmě se předpokládá zejména souboj žáků okolních škol, ale ke startu se mohou přihlásit i jiní (viz: Velká cena Tlustice – závod dětí – propozice, jak jsou uvedeny dále).

  

PROGRAM SETKÁNÍ:

Sobota 14. 5. 2016

10:00 – 12:00 hod. příjezd účastníků srazu

12:00 – 16:00 hod. výstava strojů a jejich předvedení v jízdě na letišti, autogramiáda známých jezdců

16:00 – 17:00 hod. převoz strojů do hlídaného prostoru

17:00 – 18:00 hod. vernisáž výstavy „Závodní stroje MTX a Hořovice – 45 let“, v sále radnice v Hořovicích

19:00 – 22:00 hod. společné posezení s hudbou v restauraci (jen pro účastníky srazu)

Neděle 15. 5. 2016:

10:00 – 12:00 hod. závody dětí na koloběžkách, na letišti

12:00 – 14:00 hod. výstava strojů a jejich předvedení v jízdě na letišti, autogramiáda známých jezdců

15:00 – 16:00 hod. zakončení srazu

 

VELKÁ CENA TLUSTICE  – ZÁVOD DĚTÍ – PROPOZICE

V rámci motoristické akce Metalex Meeting, konané na letišti Tlustice u Hořovic ve dnech 14. a 15. 5. 2016, se s ohledem na podporu rozvoje sportování mládeže uskuteční také závod dětí na koloběžkách a odrážedlech, za těchto podmínek:

 

Název:

Závod pojmenovaný Velká cena Tlustice, je motivován názvem obce, do jejíhož katastru letiště náleží.

 

Datum a čas konání:

V neděli 15. 5. 2016 v 10:00 hodin začne přejímka strojů a závodníků. Jednotlivé závodní jízdy se uskuteční neprodleně potom.

 

Místo konání:

Letiště se rozprostírá mezi obcí Tlustice a městem Hořovice. Jízdou po jejich spojovací vozovce, která letiště křižuje, ve směru od Tlustice se vpravo nejprve nachází pojezdová dráha letiště, za ní obslužná komunikace letiště, která vede k fotbalovému hřišti a dále k hangáru. Na této obslužné komunikaci zkraje pořadatelé vyhradí parkoviště pro automobily návštěvníků a nedaleko za ním již bude vyznačena trať dětského závodu.

 

Pořadatel:

Autoklub Rallye Vltava v AČR  

U Pily 944

273 51  Unhošť

IČ 04151658

 

Trať závodu:

1) Trať pro všechny děti věku předškolního měří asi 50 metrů a sestává z jednoho přímého úseku.

2) Trať pro všechny školní děti měří celkem asi 100 metrů a sestává ze dvou stejně dlouhých přímých úseků (2x50 m), rozdělených jednou otáčkou, situovanou ve směru zprava doleva. Povrch je zpevněný, avšak s malými nerovnostmi, které dávají lepší šanci strojům s většími koly.

 

Vypsané věkové kategorie závodníků:

Pro všechny kategorie platí, že dívky jedou společně s chlapci.

I. kategorie: Předškolní děti ve věku do tří let, na odrážedlech

II. kategorie: Předškolní děti ve věku do pěti let, na koloběžkách

III. kategorie: 1. ročník základní školy, na koloběžkách

IV. kategorie: 2. ročník základní školy, na koloběžkách

V. kategorie: 3. ročník základní školy, na koloběžkách

VI. kategorie: 4. ročník základní školy, na koloběžkách

VII. kategorie: 5. ročník základní školy, na koloběžkách

VIII. kategorie: 6. ročník základní školy, na koloběžkách

IX. kategorie: 7. ročník základní školy, na koloběžkách

X. kategorie: 8. ročník základní školy, na koloběžkách

XI. kategorie: 9. ročník základní školy, na koloběžkách

V případě, že některá z kategorií nedosáhne počtu alespoň pěti závodníků, pojede závod s jinou kategorií, avšak s vlastním hodnocením.

 

Závodní stroje:

1) Závodníci nejnižší předškolní kategorie mohou použít dvoukolových či vícekolových odrážedel, neboli vozidlech bez pedálů, která odpovídají jejich tělesné velikosti.

2) Závodníci vyšší předškolní kategorie a závodníci jednotlivých školních ročníků mohou použít jakoukoliv dvoukolovou nebo vícekolovou koloběžku.

3) Děti, které koloběžku nevlastní a přesto se chtějí závodu zúčastnit, mohou si na místě zapůjčit některou z deseti koloběžek, které jim bezplatně poskytne prodejna a půjčovna koloběžek – firma „Koloběžíme, s.r.o., Praha.

 

Bezpečnostní předpisy:

1) Všichni závodící bez výjimky budou vybaveni alespoň cyklistickými přilbami odpovídajících velikostí, v lepším případě ještě chrániči kloubů končetin, jaké jsou běžné pro jízdu na kolečkových bruslích.

2) Rodiče odpovídají za skutečnost, že jejich dítě vyslané do závodu netrpí žádnými zdravotními potížemi, které by absolvováním závodu mohly způsobit nežádoucí reakce.

3) Rodiče vysílají své dítě do závodu na vlastní nebezpečí.

4) V rámci snahy o co největší péči o děti, bude v průběhu všech závodů přítomen sanitní vůz se zdravotnickým obsazením, který ochotně zajistil pan starosta Hořovic, Dr. Ing. Jiří Peřina. 

 

Start, průběh závodu a cíl:

Jednotlivé věkové kategorie startují odděleně a jedou vlastní závod. Start je pro každou věkovou kategorii hromadný a „pevný“, čili z pozice stání, na pokyn mávnutím vlajkou v ruce startující osoby.

1) V místě otáčky má právo přednosti jezdec (jezdkyně), jedoucí po prvním úseku co nejvíce vlevo.

2) Pro děti na odrážedlech je cíl „letmý“, v místě otáčky dětí školních, takže závodníci v něm nezastavují.

3) Pro děti školního věku se cíl nachází na stejném místě jako start a je rovněž „letmý“, čili závodníci nezastavují na jeho úrovni, ale až za cílem.

4) Závodník, který by na koloběžce nejel klasickým způsobem, ale celou trasu závodu by vedle ní běžel, popřípadě by koloběžku při běhu nesl v ruce, bude diskvalifikován!

5) Diskvalifikován bude také závodník, který do některého ze soupeřů úmyslně strčí nebo narazí!

6) Diskvalifikován bude závodník, který odstartuje předčasně, popřípadě zkříží dráhu soupeřům nebo si zkrátí dráhu.

 

Pořadí závodníků:

Vyhrává závodník, který určenou trať v dané kategorii projede nejrychleji. Společně s vítězem ještě budou vyhlášeni další dva závodníci, kteří za ním dojedou na druhém a třetím místě.

 

Ceny pro závodníky:

První tři závodníci každé kategorie budou vyhlášeni bezprostředně po jejich závodě. Za první, druhé a třetí místo závodníci obdrží upomínkové ceny, avšak i závodníci na zbylých pozicích budou odměněni za jejich odhodlání a odvahu startovat.

Z toho důvodu však pořadatelé potřebují znát co nejpřesnější počet účastníků, aby mohli zajistit potřebný počet odměn. Proto prosíme o zaslání přihlášek předem, nejlépe hromadných za jednotlivé školy, anebo alespoň za jednotlivé závodníky.

 

Přihlášky musejí obsahovat:

Jméno a příjmení:

Rok narození:

Navštěvovaná škola:

Mailová adresa na rodiče:

Telefon na rodiče:

Podpisy obou rodičů (prostřednictvím školy, popřípadě osobně před závodem):

 

Přihlášky zasílejte na:

Facebook, pod názvem Metalex Meeting

 

 

KONTAKTNÍ ÚDAJE NA POŘADATELE:

Sraz pořádá část bývalých zaměstnanců podniku Metalex, a pokud také Vy vlastníte nějaký stroj MTX, popřípadě chcete k dětskému závodu přihlásit svou ratolest, učiňte tak zasláním mailové zprávy na Facebook pod názvem: Metalex Meeting. Se všemi se těšíme na přátelská setkání!

 

Členové pořádající organizace:

Autoklub Rallye Vltava v AČR

www.rallye-vltava.cz

Facebook: Metalex Meeting

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rallye Vltava
© 2022 Rallye Vltava - Since 1960
Tvůrce webu:
Tvůrce webu
Webdesign:
Webdesign